Proč je lékořice tak úžasná

„Lékořice… to sladké dřevo…“ zpívá se v jedné písničce. Ano, lékořice je svým způsobem sladká. Ovšem, říci, že je sladká a tečka, by nebylo přesné. Skutečná, čistá lékořice je sladká, slaná i hořká zároveň. Abychom byli upřímní, chuť je vlastně nepopsatelná, a tedy chuťový zážitek není přenositelný. Jednoduše, musíte ji sami ochutnat, abyste si udělali vlastní obrázek o tom, jak lékořice vlastně chutná. Lékořice není pro každého. Pro někoho může být chuť lékořice výzvou. Někdo zas musí lékořici zažít, aby si na ni zvykl a pochopil její chuť. Dokonce, někomu chutná ta samá lékořice pokaždé jinak.

Odkud se lékořice bere

Lékořici můžete nalézt ve formě byliny nebo polokeře. Záleží na druhu. Nejžádanější jsou právě její tak známé sladké kořeny. Tato rostlina je doménou středomoří.  Nejčastěji ji uvidíte ve formě léku, koření či laskominy. Za nejkvalitnější lékořici je považována ta z jižní Itálie, kde se nachází oblasti Apulie, Kalábrie a Sicílie – brána chuťových požitků. Prohřátá středomořským sluncem je tato lékořice opravdovým pokladem.

Účinky lékořice

Samotní Italové používají čistou lékořici velmi často jako lék proti nachlazení, kašli, nevolnostem či bolestem žaludku. Po jejím dochucení a dalších úpravách se z ní pak stává lahodná pochutina s nejrůznějšími tóny chutí. Nutno říci, že Italové jsou v dochucování a úpravách lékořice opravdoví mistři. Jistě proto, že ji tak milují.

Tak jako vše, i lékořici je dobré konzumovat s mírou a rozumem. Pravidelná konzumace v nadměrném množství se může totiž projevit např. následným průjmem či nevolností, zvýšením tlaku nebo třeba vyvolat dřívější porod..

Ovšem jistě potěší, že lékořice je také známa svými pozitivními účinky na hubnutí. A obecně je velmi oblíbena pro své desinfekční účinky.

Lékořice nebo lékořicové

Ve většině obchodů nalezneme spíše pouze lékořicové sladkosti. Jde převážně o bonbony (i ty žvýkací) dochucené lékořicí. Nalézt 100% -ní lékořici už nebývá tak snadné. Nicméně, ne nemožné.

Oblíbili jste si lékořici nebo ji chcete teprve chuťově prozkoumat? Zavítejte do naší sekce lékořice, kde najdete nejen nepřeberně druhů lékořicových pamlsků - tvrdé i žvýkací, ale také samotnou čistou lékořici s názvem „Liquirizia DUE SICILIE“ nebo „Sicilské lékořicové kostky v sáčku“. My na lékořici nedáme dopustit a máme ji rádi ve všech dosud ochutnaných podobách. A jak to máte vy?